Сайт учителя математики та інформатики

Коробко І.І.

Меню сайту
Пошук
Друзі сайту
 • Все для веб-мастера
 • Программы для всех
 • Мир развлечений
 • Лучшие сайты Рунета
 • Кулинарные рецепты
 • Вугледарський НВК
 • Вугледарська ЗОШ №2
 • Вугледарська ЗОШ №3
 • Сайт учителя Сороки Г.П.
 • Календар
  «  Травень 2019  »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
    12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031
  Наше опитування
  Оцініть мій сайт
  Всего ответов: 1075
  Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0
  Форма входу
  Логін:
  Пароль:

  УРОК № 27-28
  Тема: Сортування, пошук і фільтрація даних.
  Мета:
   ознайомити з можливістю використання в БД сортування, пошуку, фільтрації даних, навчити здійснювати пошук і заміну.

  Актуалізація опорних знань
  Фронтальне опитування

  1. Назвіть основні функції систем керування базами даних.
  2. Які операції з наборами однотипних об’єктів дає змогу виконувати табличний процесор?
  3. Для чого призначені і який формат ма­ють функції для роботи з базою даних у середовищі табличного процесора?

  4. Як у табличному процесорі створюють розширений фільтр?

  Мотивація навчальної діяльності

  Згадаємо табличний процесор. Розглядаючи таблиці як набори однотипних об’єктів, ми застосовували до них такі операції, як фільтрування рядків, сортування, обчислення підсумкових ха­рактеристик для груп об’єктів тощо. Усі ці операції насправді є «рідними» для систем керування реляційними базами даних, звідки вони й були «запозичені» табличним процесором. Сьогод­ні ми розпочнемо знайомство з механізмами обробки даних, реалізованими в СКБД Microsoft Access.
  Вибирання даних з однієї таблиці

  Над даними в одній таблиці реляційні СКБД дають змогу ви­конувати майже ті самі операції, що й табличний процесор. Насамперед це сортування, фільтрація, а також пошук і заміна даних. Можна також обчислювати підсумкові характеристики для груп записів, але в Microsoft Access цю функцію реалізу­ють за допомогою засобів, які ми опишемо в наступних розді­лах. Зараз же розглянемо три операції, які виконують в режи­мі введення та редагування даних у таблиці.

  Сортування

  Сортуванням називають розташування записів таблиці в по­рядку зростання чи спадання значень певного поля. Сортуван­ня, нагадаємо, найчастіше застосовують у випадках, коли:

  v необхідно дізнатися, які об’єкти мають малі, великі, най­менші або найбільші значення тих чи інших параметрів (адже після сортування такі об’єкти розміщуватимуться на початку таблиці);

  v потрібно згрупувати об’єкти за певним параметром, тобто розташувати поряд об’єкти з однаковими чи близькими його значеннями.
  Щоб відсортувати записи таблиці за зростанням або спаданням значень 
  якогось поля, потрібно встановити курсор у цьому полі та клацнути кнопку і (Сортування за зростанням) або 51 (Сор­тування за спаданням). На рис. 8.1, а зображено таблицю Уч­ні, відсортовану за зростанням імен в алфавітному порядку, а на рис. 8.1, б — за спаданням дати народження.


  Фільтрація

  Як і в табличному процесорі, фільтрація в СКБД Microsoft Access дозволяє відобразити тільки ті записи таблиці, що задо­вольняють певну умову. Щоб виконати фільтрацію, слід відк­рити таблицю і клацнути кнопку (Змінити фільтр), що роз­ташована на панелі інструментів у MS Access 2003. У MS Access 2007/2010 аналогічну команду розміщено на стрічці Главная в області Сортировка и фильтр у меню кнопки Дополнительно.
      У результаті буде відкрито вікно фільтра (рис. 8.2) з вклад­ками Найти та Или. Можливості цього засобу фільтрації такі самі, як і в розширеного фільтра в Microsoft Excel, але спо­сіб запису умови фільтрації дещо інший. Частини умови, що з’єднані сполучником «і», записують в одному рядку, а з’єд­нані сполучником «або» — на різних вкладках вікна фільт­ра. Наприклад, на рис. 8.2 зображено дві вкладки одного вікна фільтра, що реалізують, разом узяті, таку умову: учні, що вчаться в 10А класі або вчаться в 11Б класі і народили ся після 1.01.1996.
  Коли умову фільтрації введено, слід натиснути кнопку  Применить фильтр, і фільтр почне діяти. Так, на рис. 8.3 пока­зано результат застосування до таблиці Учні умов фільтрації, зображених на рис. 8.2. Щоб побачити таблицю у початковому вигляді, цю кнопку потрібно відтиснути.


  В умовах фільтрації можна використовувати символи підстано­вки. Наприклад, якщо ввести в поле клас вікна фільтра таб­лиці Учні текст 11*, то буде відображено відомості про учнів усіх одинадцятих класів — як НА, так і 11Б.
  Щоб очистити умову фільтрації, потрібно клацнути вікно фільтра правою кнопкою миші і в меню, що з’явиться, вибрати команду Очистить бланк. За допомогою команди Удалить вкладку можна видалити лише поточну вкладу вікна фільтра, тобто частину умови, з’єднану з іншими частинами сполучником «або».
  Найпростіший тип фільтра — це фільтр за виділеним. Під час його застосування значення в клітинці, де встановлено курсор, вважається значенням-зразком, а поле, де встановлено курсор, — полем фільтрації. У результаті фільтрації відображаються ті записи, які містять у полі фільтрації таке саме значення-зразок або подібне до нього.
         Цей фільтр у MS Access 2003 і MS Access 2007/2010 застосовують дещо по-різному.
  MS Access 2003
          Для того, щоб застосувати фільтр за виділеним, досить клацнути кнопку. Буде відображено всі записи, що містять в полі фільтрації значення-зразок. Можна взяти за зразок значення з кількох полів, виділивши суміжні клітинки таблиці за допомогою табличного курсору.
  MS Access 2007/2010
           Припустимо, у певній клітинці міститься значення-зразок, а вам потрібно відобразити записи, які в тому ж полі містять таке саме значення або значення, більші чи менші за нього, такі, що включають значення-зразок тощо. Тоді слід установити курсор на значення-зразок і з меню кнопки Выделение вибрати один зі способів порівняння шуканого значення зі значенням-зразком (рис. 8.4).


  Пошук і заміна

  Засіб автоматизованого пошуку та заміни даних у Microsoft Access дуже подібний до аналогічного засобу табличного проце­сора Microsoft Excel. Його відкривають натисканням клавіш Ctr+F (пошук) чи Ctrl+H (заміна). Використовуючи елементи ке­рування зображеного вікна Поиск и замена,


   ви можете шукати значення всього поля або його частини, з урахуванням регістра літер або без, в окремому полі або в усій таблиці тощо.

  Повторимо теоретичну частину уроку. Пройдемо тест: 11 клас. Урок № 27-28. Впорядкування, пошук, фільтрація 

  Практична робота

  1.    Відкрийте Базу даних «Школа».

  2.    Відсортуйте записи у таблиці Учні Прізвище в алфавітному порядку.

  3.    За допомогою фільтрації відобразіть дані про учнів чоловіків, які народилися у 2000 році.

  4.    Змініть у таблиці Учні  клас 10 на 11.

  5. Виконану роботу переслати для перевірки за адресою: irjika@mail.ru

  Copyright MyCorp © 2019
  Створити безкоштовний сайт на uCoz