Сайт учителя математики та інформатики

Коробко І.І.

Меню сайту
Пошук
Друзі сайту
 • Все для веб-мастера
 • Программы для всех
 • Мир развлечений
 • Лучшие сайты Рунета
 • Кулинарные рецепты
 • Вугледарський НВК
 • Вугледарська ЗОШ №2
 • Вугледарська ЗОШ №3
 • Сайт учителя Сороки Г.П.
 • Календар
  «  Травень 2019  »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
    12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031
  Наше опитування
  Оцініть мій сайт
  Всего ответов: 1075
  Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0
  Форма входу
  Логін:
  Пароль:
  Урок №18. Модель «сутність-зв'язок» предметної області. Поняття сутності, атрибута, ключа, зв'язку.

  Мета:

   сформувати в учнів поняття моделі «сутність-зв'язок» предметної області, поняття сутності, атрибута, ключа та зв'язку.


  Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Модель «сутність-зв'язок» предметної області. Поняття сутності, атрибута, ключа, зв'язку.» Мета сьогоднішнього уроку сформувати поняття моделі «сутність-зв'язок» предметної області, поняття сутності, атрибута, ключа та зв'язку.

  На початку проектування баз даних, як правило, створюється модель предметної області, для якої створюється ця база даних. У ній вказуються типи об’єктів, що будуть включені до бази даних, і зв'язки між ними. Для того щоб навчитись створювати цю предметну область приступимо до вивчення модель «сутність-зв'язок» предметної області.
   Вивчення нового матеріалу (міні-лекція)

  План уроку

  1.    Огляд реляційної моделі даних.

  2.    Модель «сутність-зв'язок».

  3.    Правила побудови моделі «сутність-зв'язок» предметної галузі.

  4.    Класифікація зв'язків за множинністю та повнотою.

  5.    Поняття відношення, атрибута, ключа, зв'язку.

  6.    Основні етапи роботи з базами даних в середовищі системи управління базами даних.

  7.    Відображення моделі «сутність-зв'язок» на базу даних.

  8.    Властивості полів, типи даних.

  9.    Введення даних у таблиці.

  Огляд реляційної моделі даних. Модель «сутність-зв'язок».

  Реляційна модель БД 


  Модель побудована на взаємовідношеннях між складовими структури. Складається з таблиць взаємопов'язаних між собою. 

  В мережевій моделі зв'язок "один до багатьох" (1:В) означає, що значенню елемента А відповідають багато (більше одного) значень, пов'язанню з ним елементів В. Наприклад, поміж елементами даних "код виробу" (елемент А) і "кодом матеріалів" (елементи В) існує такий взаємозв'язок бо на виготовлення одного виробу використовується багато різних матеріалів.
  В ієрархічній моделі зв'язок даних "один до одного" (1:1) означає, що кожному значенню (екземпляру) елемента даних А відповідає одне і тільки одне значення, пов'язаного з ним елемента В. Наприклад, поміж такими елементами пар даних, як код готової продукції і її найменуванням є вищезазначений зв'язок, так як тільки кожному коду продукції відповідає одне її найменування.
  В реляційній моделі зв'язок "багатьох до багатьох" (В:В) указує на те, що декільком значенням елементів даних А відповідає декілька значені елементів даних В. 

  Наприклад,


  поміж елементами даних "код операції технологічного процесу" і "табельний номер працівника" існує зазначені взаємозв'язок, так як багато операцій технологічного процесу можуть виконувати різні працівники (табельні номери) і навпаки. 

  Поняття відношення, атрибута, ключа, зв'язку. Поняття таблиці, поля, запису

  Поняття бази даних тісно пов'язано з такими поняттями структурних елементів, як поле, запис, файл.
  Файл (таблиця)  — сукупність екземплярів записів однієї структури. (наприклад, для БД «школа» можуть бути таблиці Викладачі, Учня, Предмети та ін..)

  Поле — елементарна одиниця логічної організації даних, що відповідає неподільній одиниці інформації— реквізиту. (наприклад, для БД «школа» таблиці «Викладачі» можуть бути поля Прізвище, Ім’я, Предмет, який викладає, Стаж, Посадовий оклад і т.д.)

  Запис (кортеж)— сукупність логічно пов'язаних полів. (наприклад, для БД «школа» таблиці «Викладачі» поля «Прізвище» можуть бути записи Лановська, Шевченко, Аркушина і т.д.)

  Поле, кожне значення якого однозначно ідентифікує відповідний запис, називається простим ключем (ключовим полем). У кожній з таблиць є ключове поле, дані в якому повторюватися не можуть. (наприклад, для БД «школа» таблиці «Викладачі» може бути ключове поле № вчителя або код вчителя за яким ми зможемо з’язати цю таблицю з таблицею Предмет чи Школа)
  Щоб зв'язати дві реляційні таблиці, необхідно ключ першої таблиці увести до складу ключа другої таблиці (можливий збіг ключів). В іншому випадку потрібно увести в структуру першої таблиці зовнішній ключ — ключ другої таблиці.

  Основні етапи роботи з базами даних в середовищі системи управління базами даних. 

  Відображення моделі «сутність-зв'язок» на базу даних. 

  Властивості полів, типи даних. Введення даних у таблиці


  Створення бази даних поділяється на такі етапи:

  · Проектування (на папері або в спеціальних програмах).

  · Програмна реалізація — технологія створення БД.

  · Експлуатація БД.

  Проектування БД. Створення структури БД.

  Створення бази даних відбувається в кілька етапів. Першим (і найскладнішим) є етап проектування. Саме від нього залежить успішна робота з базою. Якщо БД спроектована некоректно, зміни вносять у вже створені об'єкти для цієї бази (форми, звіти, запити тощо), що незручно й неефективно.

        На етапі проектування:
  - визначають проблему;
  - вибирають та аналізують інформацію, яку утримуватиме конкретна БД;
  - подають інформацію в базу даних.

      Для збереження інформації в БД користуються кількома таблицями, а для обробки даних створюють форми, запити, звіти тощо.Звичайно, можна створити базу даних, у якій буде одна таблиця. Але вона буде перевантажена інформацією. Одні й ті самі дані повторюються, працювати з такою таблицею незручно. Краще інформацію розподілити по окремих таблицях, кожна з яких буде присвячена окремій підтемі.

     Перед створенням таблиці необхідно чітко уявляти її структуру — загальний вигляд таблиці, кількість та зміст її полів. Перед роботою в Access таблиці краще зобразити на папері, що зменшить кількість виправлень у готовій таблиці.

     На цьому етапі вирішують, які об'єкти будуть у БД, які зв'язки між ними необхідно створити, які поля визнати ключовими.  Одним із найскладніших етапів у процесі проектування бази даних є розробка таблиць, тому що результати, які повинна видавати база даних (звіти, вихідні форми тощо), не завжди дають повне уявлення про структуру таблиці. У разі проектування таблиць зовсім не обов'язково використовувати систему управління базою даних. Спочатку краще розробити структуру на папері.

  Введення та редагування даних. Робота з таблицями.
  Інструкція  Створення БД

  Відкрити програму Microsoft Access.

  Обрати меню Файл – Створити (Новий) – Нова база даних (БД) 
  У вікні, яке відкрилося обираємо  - "Создание таблиц в режиме конструктора".

  Ввести в Назву поля таблиці та обрати його тип наступні строки: Прізвище (текстовий), ім’я (текстовий), дата народження (дата/час), клас(текстовий), адреса(текстовий), код класу (числовий), код учня (счетчик).
  Натиснути правою кнопкою миші на полі код учня та обрати в списку Ключове поле.
  Закрити таблицю та у вікні яке з’явиться набрати назву таблиці – Учні. Ось ми і створили першу нашу таблицю.
   Далі ми створюємо таким же чином таблиці Вчителі, Предмети, Оцінки (повторюємо кроки 3-6). При чому в кожній таблиці обираємо ключовий елемент і тип даних(числовий для запису кодів, шифрів, стажу, та ін. числових значень).
  Коли вже всі таблиці створено, то потрібно внести в них значення. Для цього  натискаємо на потрібну таблицю правою кнопкою миші та обираємо пункт Відкрити. Таблиця відкривається та в неї можна внести дані, а потім закрити її. Таким же чином ми заповнюємо всі таблиці.
  Натискаємо на будь-яку таблицю та обираємо пункт Конструктор, натиснувши правою кнопкою миші на області обираємо – Схема даних.
  В відкритому вікні обираємо по черзі кожну з назв таблиць та натискаємо Добавити. Після чого вони відображаються на білому фоні.
  В таблиці учні клацаємо правою кнопкою миші по пункту код учня та не відпускаючи клавішу миші перетягуємо її до таблиці Оцінки – Код учня. У вікні яке з’явиться обираємо Обеспечение целосности даных, каскадное обновление связаных полей, каскадное удаление связаных записей та натискаємо ОК.
   Повторюємо теж саме з Таблиці Вчителі  - Код вчителя  до таблиці Предмета – Код вчителя, та з Таблиці Предмети – Код предмета до Таблиці Оцінки – Код предмета.
  Закриваємо Схему даних та зберігаємо результати.
  Фізкультхвилинка для очей

  Закріплення нового матеріалу
  Для кожної з наведених трійок сутностей визначте, які між сутностями існують зв'язки. Якщо серед перелічених сутностей є слабкі, вкажіть їх та їхні ключі.
  - птах, горобець, голуб;
  - сеанс, кінотеатр, глядач;
  - магазин, товар, покупець;
  - принтер, комп'ютер, комп'ютерна мережа.

  Виконане завдання переслати за адресою: irjika@mail.ru

  Домашнє завдання
  1.Опрацювати конспект і відповідний розділ підручника.
  2. Знайти інформацію про правила побудови моделі даних предметної області та 
  переслати за адресою: irjika@mail.ru.

   
  Copyright MyCorp © 2019
  Створити безкоштовний сайт на uCoz